Medzinárodný týždeň nosenia detí 2018

Už je to neuveriteľných 10 rokov, od kedy sa oslavuje International Babywearing Week. Na Slovensku je to 5. ročník pod názvom Medzinárodný týždeň nosenia detí.

Október sa nezadržateľne blíži a pre nosiaci svet to znamená prípravy na nastávajúci veľký sviatok nosenia – Medzinárodný týždeň nosenia detí (MTND). Veľmi nás teší, že aj tento rok sa pridali regionálne organizátorky so svojimi podpornými skupinami a zapojili sa so svojimi mestami do programu 🙂

Sú to mamičky, poradkyne nosenia, majiteľky e-shopov, dobrovoľníčky z Materských a Rodinných centrier, ktorým je nosenie blízke srdcu a chcú sa o túto radosť podeliť s ostatnými. Sme za tieto mamičky veľmi vďačné a chceme sa každej jednej poďakovať za jej obrovskú snahu a zapojenie. Aj ony majú možnosť zapájať sa do organizácie a príprav aj vďaka noseniu.

Pre každého znamená nosenie niečo iné. Niektoré mamičky už v tehotenstve plánujú nosiť svoje dieťatko po narodení v šatke alebo ergonomickom nosiči. Niektoré, k noseniu privedie kamarátka, sestra,  niektoré potreba starať sa popri novorodencovi o staršieho súrodenca, či uvoľniť si ruky pri domácich právach. Niektoré mamičky, dokonca už tesne po šestonedelí musia/chcú opäť pracovať a nosenie im umožňuje mať svoje dieťatko pri sebe 🙂 Nech už je dôvod nosenia akýkoľvek, všetky mamičky a aj oteckovia sa svorne zhodujú v tom, že pre nich je nosenie láska. Blízkosť, dotyk, vôňa, kontakt, pocit istoty, samostatnosť, voľné ruky, cítiť dieťatko na svojej hrudi a možnosť odovzdať všetku starostlivosť a lásku, ktoré potrebuje. Tieto a mnohé iné slovíčka vyslovujú ako odpoveď pri otázke – Čo pre Vás znamená nosenie?  Podobne znie aj heslo MTND  2018   Nosenie je ….

V anglickom origináli je na logu zobrazených 10 postavičiek ktoré objímajú srdiečko a uprostred je veľké srdce s číslicou 10.  International Babywearing Week  2018, Babywearing has …   Jedna dekáda, počas ktorej sa nosenie dostalo od neznámeho pojmu až k bežnej a štandardnej starostlivosti o dieťatko. 40244712_1642848689158290_758010750777163776_n

Nás organizátorky v Nosma nesmierne teší, že sme mohli pri tom. Aj keď len posledných 5 rokov, keďže prvý neoficiálny ročník MTND sa na Slovensku konal v roku 2013. No aj za tých 5 rokov, sa mamičkám na Slovensku podarilo zviditeľniť nosenie na toľko, že aj keď sa šatka či ergonomický nosič nenachádza vo výbave každej mamičky, ale už sa stalo prirodzenou súčasťou života tisícky slovenských rodín a informácie o ergonomickom nosení sú veľmi ľahko dostupné.

Vo viac ako 34 mestách na celom Slovensku a opäť aj v Írsku, budete mať možnosť pridať sa do Sprievodom nosiacich rodičov

mapa MTND 2018

Ak Vás zaujíma, či sa program k MTND  koná aj vo vašom regióne, stačí sa kliknúť na podstránku Podporné skupiny nosenia a vyhľadať si vaše mesto.

 

Krásny rozhovor s našou Jankou Hokši Felcanovou

 

Už tretí rok pre Vás pripravujeme aj magazín Svet nosenia, v ktorom nájdete články, venujúce sa noseniu.  Zaujíma Vás, ako sa obliecť pri nosení, Prečo je dobré aby nosili aj oteckovia, či použiť nosič alebo šatku a ako si uľahčiť nosenie pomocou Ring Slingu? Elektronickú podobu nájdete na našej stránke a krásne nové číslo venované MTND 2018 si nájdete aj vo svojom meste (ak sa zapojilo do MTND 2018) na sprievode nosiacich rodičov a počas programu v materských a rodinných centrách. 

SN18_titulka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aký program sme pre Vás pripravili v spolupráci s regionálnymi organizátorkami?

Môžete sa tešiť na Sprievody nosiacich rodičov, workshopy o nosení, prednášky, podporné stretnutia, cvičenie a tancovanie s bábätkami, tvorivé dielne a stretnutie s inými nosiacimi rodičmi. Ani tento rok nebude výnimkou a tak ako aj po iné roky ja teraz Vám prinášame v spolupráci s našimi partnermi rôzne súťaže v regiónoch a aj hlavnú celoslovenskú súťaž o krásne ceny.

Nezabudnite sledovať našu FB stránku Medzinárodný týždeň nosenia detí Slovensko 


Tešíme sa na Vás

Vaše OZ Nosma

 

Facebooktwittergoogle_pluspinterest