Výber babyšatky „polopate“

Pre začiatočníčky v nosení, čo si vyberajú svoju prvú (a zatiaľ jedinú) babyšatku.

(Autor: Gabriela Cabanová)

Ak ste už dokonale zmotané z trhovej ponuky rôznych druhov babyšatiek, nosičov a nenosičov, prímesí, gramáží a farieb, dovoľte mi dať vám jednoduchý návod ako sa z toho vymotať. Alebo aspoň začať sa vymotávať, pred tým ako sa totálne namotáte.

Začnime materiálom.

Keďže toto je článok pre začiatočníčky, úvodná rada znie: hľadajte celobavlnenú pevnú šatku. Nebudem rozpisovať prečo začať práve 100% bavlnou, jednoducho mi verte. A tiež mi verte, že pevná šatka je lepšia ako elastická aj v prípade, že sa chystáte nosiť novorodenca.

Pokračujme cenou.

Pri babyšatkách väčšinou platí, že kvalita stúpa s cenou. Cena je teda veľmi dobrým ukazovateľom toho, ako sa vám nakoniec bude v šatke nosiť. Cena šatky však nemá žiadny vplyv na zdravotné hľadisko, teda ergonomickú polohu dieťaťa. Ergonomicky sa dá nosiť aj v obruse, a na druhej strane ani najdrahšia šatka sama o sebe nezaručuje, že dieťa v nej bude nosené správne.

Kategórie babyšatiek podľa ceny

Plátnové babyšatky – od 20 eur – NEKUPOVAŤ aj keď je cena veľmi lákavá, naozaj sa to neoplatí. Tieto šatky sú vyrobné z látok, ktoré nemajú vhodné parametre (pevnosť, priečnu pružnosť) na nosenie detí, sú tkané jednoduchou plátnovou väzbou (pri pohľade z blízka je možné na látke rozoznať mriežku ako na vyšívacom plátne). To už môžete radšej prestrihnúť obrus a nosiť v ňom a ešte aj ušetríte.

Ekonomické babyšatky – od 40 eur – tieto už sú vhodné na nosenie detí. Väčšinou sú tkané keprovou väzbou (zaručuje priečnu pružnosť šatky, pri detailnom pohľade väzba látky vytvára diagonálne vzory – nedalo by sa do nej vyšívať), majú pásikované vzory a ponúkajú len obmedzenú farebnú paletu. Vyrábajú sa vo veľkých sériách. Značkami ako ŠaNaMi, Babydoo, Little Frog alebo Amazonas nič nepokazíte. Nenáročné nosičky v nich odnosia dieťa po celé nosiace obdobie. Hlavnou výhodou je ich nízka cena a pomerne slušná kvalita.

Univerzálne babyšatky – od 60 eur  – pri šatkách tejto triedy sa okrem pásikov môžete stretnúť aj s elegantnejšími jednofarebnými šatkami v diamantovej väzbe alebo nájdete aj žakárové šatky s rôznymi vytkávanými vzormi. Tieto babyšatky sú ideálnou voľbou ak chcete len jednu šatku s ktorou vynosíte aj tri deti od narodenia do 3 rokov. Sú vhodné celoročne.
Hovoríme o značkách ako Hoppediz, Storchenwiege, Girasol, Natibaby, Ellevill, Yaro, Didymos. Samozrejme, že tých značiek je oveľa viac, ale v našich e-shopoch a bazároch sa stretnete predovšetkým s týmito.
Rozdiel oproti ekonomickým šatkám je hlavne v pohodlí pri nosení a viazaní. Väčšina výrobcov babyšatiek sa zameriava na túto kvalitatívnu triedu a možností na výber je veľmi veľa. Opäť platí, že kvalita je priamo úmerná cene a je rozdiel či si kúpite šatku za 60 alebo 120 eur. Ak vám záleží viac na pohodlí a dizajne a chcete šatku ktorá vydží dlhú dobu, určite odporúčam už pri prvej babyšatke siahnuť práve po tých vyšších cenových kategóriách.

Drahšie šatky sú zväčša mäkkšie na dotyk, jednoduchšie sa viažu a majú elegantnejšie vzory. Všetko však závisí od preferencií majiteľky, preto vám odporúčam čítať recenzie k babyšatkám a šatku kúpiť v prípade, že sú na ňu dobré ohlasy. (Čo sa týka recenzií, tak dajte skôr na názor mamičiek, ktoré toho majú vyskúšaného a odnoseného viac a teda vedia šatky aj porovnať. Hodnotenia typu „mali sme len túto a boli sme spokojní“ nemajú veľkú výpovednú hodnotu.) Ideálne je samozrejme, ak máte možnosť pred kúpou babyšatku vyskúšať.

Luxusné babyšatky – od 140 eur – vyrábané v limitovaných edíciách, tkané zväčša náročnou žakárovou väzbou, rôzne dizajny, hrúbky a prímesy, ktoré ovplyvňujú vlastnosti šatky. Pre začiatočníčky neodporúčam, ale ak vás nosenie nadchne tak sa k nim (aspon k jednej) raz určite dostanete. Fotky takých krásnych šatiek vám sem radšej ani nebudem dávať, ale kto hľadá, nájde…

V neposlednom rade: dizajn.

A tu sme opäť zistili, že na výber je toho strašne veľa, kvalita porovnateľná… takže rada nad zlato: vyberte si takú šatku čo sa vám NAJVIAC PÁČI. Je to ako s kabelkami či topánkami – sú praktické, ale zároveň sú aj módnym doplnkom a mali by ladiť s vašou osobnosťou. Keď sa vám už podarí nájsť tú pravú, vo vzore a farbe aká vám vyhovuje, odporúčam vám ešte pozrieť okrem oficiálnych fotografií od výrobcu aj reálne fotky naviazaných šatiek od mamičiek, aby ste sa vyhli nepríjemnému prekvapeniu v podobe nesprávneho odtieňa.

Takmer som zabudla na veľkosť.

Ak nosíte konfekčnú veľkosť XS-M hľadajte šatku vo veľkosti 5 alebo v dĺžke 4,2m. Od konfekčnej veľkosti L vám bude lepšia veľkosť 6, teda dĺžka 4,6m, s ktorou uviažete všetky potrebné úväzy.

Nová alebo z bazáru?

Šatky majú jednu zaujímavú vlastnosť – používaním sa zlepšujú ich vlastnosti. Nosením babyšatky mäkknú, teda vám s kľudným svedomím odporúčam prehľadať najprv bazár. Často tam nájdete kvalitné babyšatky v dobrej cene.

Autor: Gabriela Cabanová

Facebooktwittergoogle_pluspinterest