Vsadka, kapsa či nosičská bunda?

(Autor: Tatiana Nováková, zdroj tu)

V tretej časti nášho rozprávania o nosení v zime by som sa spolu s vami rada pozrela bližšie na 3 hlavné spôsoby zatepľovania detí v zime v šatke či nosiči, a to na nosičskú bundu, vsadku a kapsu na nosenie detí.

1 NOSIČSKÁ BUNDA

Ak ste typ, ktorý rád šetrí časom a nemá rád vrstvenie, no radšej siahne po jednej kvalitnej a teplej bunde, potom by mohla byť pre vás riešením nosičská bunda. Ide o špeciálne šitú bundu na nosenie detí, ktorá je vhodná, podľa typu, na nosenie na bruchu, na chrbte a dokonca aj v tehotenstve. Podľa môjho názoru je nosičská bunda výbornou investíciou ak ste tehotná, plánujete nosiť svoje dieťa v šatke či nosiči a možno plánujete ešte ďalšie deti. V tom prípade počiatočnú nemalú finančnú investíciu iste oceníte a nebudete kúpu ľutovať. Taktiež ak nosíte intenzívne, možno výlučne, bude pre vás táto možnosť dobrou voľbou. Na trhu je už vcelku široká ponuka nosičských búnd a vybrať si môžete športovejšie modely, ale aj elegantnejšie (softshellové, vlnené a vyslovene zimné).

Výhodou nosičských búnd je aj to, že sa dajú nosiť nielen v tehotenstve či pri nosení dieťaťa, ale taktiež bez dieťaťa. Ich súčasťou býva totiž tzv. vsadka pre deti a tehotenské bruško; niektoré nosičské bundy (ako napr. Angel Wings) ponúkajú až dve vsadky pre dieťa – užšiu (na malé deti) a širšiu (na staršie deti). Túto vsadku si podľa potreby meníte, a keď už deti nenosíte a nie ste ani tehotná, jednoducho bundu nosíte bez vsadiek ako bežnú bundu. Pri mnohých modeloch je štandardne k dispozícii aj kapucka pre zafixovanie hlavičky spiaceho dieťaťa, ktorá sa zväčša pripína na patentky. Tento detail oceníte aj pri nosení dieťaťa na chrbte, kedy sa nemusíte trápiť zobliekaním bundy a fixovaním hlavičky pruhom látky či inou externou pomôckou.

Zimný kabát Angel Wings je zateplený veľmi ľahkým thermo rúnom s prímesou materiálu TENCEL®. Ide o prírodný produkt, ktorý má vďaka svojej štruktúre nanovlákien niekoľko výhod – vlákno je jemné, pevné, chladivé aj hrejivé a absorbuje viac než bavlna. Okrem materiálu sa mi páčia aj ďalšie detaily, ako napr. otvor na rukávoch na palec, takže pod ne neprefúka a nevhŕňajú sa pri zdvihnutí ruky. Taktiež nastavenie spodného lému bundy pomocou bŕzd a gumičiek, aby zospodu nefúkalo a aby bolo teplo vám aj dieťatku. Páči sa mi aj veľký efektný golier a celkový strih kabáta, ktorý vôbec nepripomína neforemné „vrece“ na nosenie, ale návrhársky kúsok s kopou vychytávok. Zimný kabát AW je určite elegantný a módny kus odevu, ktorý zaručí nielen teplo, ale aj úspech a pozornosť.

                      kabat1kabat3

foto: www.angel-wings.cz

Zo zimných búnd na nosenie detí je na našom trhu dostupná aj zimná bunda Diva Milano 3 v 1. Je úžasne mäkká a teplá a má množstvo vychytávok a praktických detailov, ktoré ju robia fantastickou na nosenie detí v zime, ako je napr. nastavovanie pomocou bŕzd a gumičiek kdekoľvek na bunde aj na vsadke, zakrytie dekoltu pomocou všitého panelu na zips, ktorý neprefúka a chráni tak ciltivú oblasť dekoltu a krku matky, dobre priliehajúcej kapucni u nosiacej osoby aj dieťaťa, prešívaniu na kabáte, ktorý výborne pruží a prispôsobí sa rôznej veľkosti dieťatka aj nosiacej osoby, a pod. Vďaka špeciálnej výplni Thermofinn je vhodná až do – 35°. Jej jedinou nevýhodou je, že sa s ňou nedá nosiť na chrbte, len na bruchu.

kabat2

foto: http://www.diva-milano.com/

Vhodná na nosenie detí v zime je aj celoročná univerzálna sofshellova bunda Angel Wings. Bunda je vyrobená z kvalitného outdoorového materiálu softshell, je vode a vetru odolná. Dá sa v nej nosiť vpredu aj vzadu. Po odopnutí vsadiek ju môžete nosiť bez noseného dieťatka ako bežnú bundu. Vzhľadom na to, že súčasťou tejto bundy sú dve vsadky pre nosenie, táto bunda je vhodná aj na nosenie dvojičiek alebo detí s menším vekovým rozdielom. Veľa rodičov si k nej dokupuje fleecovú mikinu Angel Wings a tak získava plnohodnotnú variantu zimnej bundy. Softshell (vodný stĺpec 5000 mm, paropriepustnosť 5000 g/m2/24hod.) je druh viacvrstvého materiálu. Vrchnú vrstvu tvorí úplet z husto tkaného elastického polyamidu s vodoodpudivou úpravou (DWR) a zvýšenou odolnosťou voči oderu. Vnútornú vrstvu tvorí obľúbená a príjemná fleecová vrstva uchovávajúca teplo a efektívne transportujúca vlhkosť von. Membránový softshell (3 vrstvy) v sebe obsahuje medzi vonkajšou a vnútornou vrstvou ešte membránu čím poskytuje lepšiu odolnosť voči vetru (tzv. wind stop) ale aj odolnosť voči vode. Cieľom softshellu je poskytnúť v jednom kuse oblečenia dostatočný komfort pre väčšinu aktivít a klimatických podmienok.

Ja osobne používam na nosenie detí v tomto ročnom období softshellový kabát Kokadi. Vybrala som si ho preto, že výborne sedí na postave a zachováva ju krásne ženskou. Má taktiež premyslené rukávy s všitým bavlneným nápletom s otvorom na prst, ktoré zaručia nevyhŕňanie rukávov a neprefúkanie. Dá sa využiť na nosenie na bruchu aj na chrbte. Je pre mňa vyhovujúcej dĺžky pod zadok, dole sa ešte nastavuje pomocou bŕzd a gumičiek, takže neprefúka ani nožičky a zadoček dieťatka. Má tiež poriešenú otázku ochrany dekoltu, čo ja osobne vítam najviac 🙂 . Odopínateľné kapucky pre nosiacu osobu aj dieťa, dodatočné upravenie vsadky pomocou gumičiek, štýlové farby a strih, materiál v zložení vodeodolný a priedyšný softshell / polar fleece – aj to boli atribúty, ktoré rozhodli pre kúpu tejto konkrétnej bundy. Myslím si však, že táto bunda je skôr vhodná do chladnejšieho jesenného a jarného počasia, možno do teplejšej zimy, ale do veľkej zimy by sa pod ňu určite hodila ešte nejaká teplá nosiaca mikina.

MK3A0741

foto: branonovak.com

Z ďalších nosičských búnd by som mohla ešte spomenúť populárne a nápadité bundy slovenskej značky LadyBug (alias Lienočka), českej chic značky RebekaQ, či overenú klasiku v podobe značky Liliputi. Každým rokom však pribúdajú aj na náš trh nové a nové značky – v poslednej dobe zaujali nosičské bundy značky LoktuShe, Kakadu, Jožánek, Wallaby, Geminia pod.Kto sa na to cíti, možno si skúsi takú nosičskú bundu ušiť aj sám. Dovoľujem si tu pre vaše potreby vložiť link na fotopostup jednej šikovnej maminky.

2 VSADKA / KAPSA

Lacnejšou variantou zateplenia a ochrany detí v zime sú vsadky a kapsy. Sú relatívne jednoduchým a cenovo dostupným riešením pre tých, ktorí nechcú alebo nemôžu investovať veľa peňazí do nosičskej bundy, ale chcú nosiť aj v zime.

Tí, ktorí sa rozhodnú ušiť si, alebo dať si ušiť vsadku, ocenia hlavne nízke náklady (v porovnaní s ostatnými variantami) a fakt, že pri tom môžu využiť vlastnú zimnú bundu či kabát. Vsadka je vlastne stredný odnímateľný diel, stredný panel, ktorý rozšíri bundu natoľko, aby sa pod ňu pohodlne zmestilo bábätko. Na tomto princípe vlastne fungujú aj orignál nosičské bundy. Ak sa rozhodnete pre vsadku, bude vám stačiť len materiál na vsadku, ktorým väčšinou býva fleece a softshell. Tiež si budete musieť pozháňať zips, ktorý bude pasovať do vašej vlastnej zimnej bundy. Preto vám odporúčam zobrať si so sebou do galantérie bundu, do ktorej chcete vsadku dať ušiť a priamo tam si vybrať vhodný zips, ktorý si aj hneď viete vyskúšať na vašej bunde. Obvykle býva zips do vsadky kratší ako zips na bunde. Zips musí pasovať do bundy na oboch stranách, nedá sa len tak vybrať a kúpiť si hociaký zips. Preto ak nájdete zips, ktorý pasuje do vašej bundy, nemusí pasovať do inej bundy, resp. do partnerovej bundy. To je nevýhodou vsadky. Taktiež je dôležité, aby bunda mala vhodnú dĺžku. Vsadka sa dá ušiť aj ku krátkej bunde, ale dieťatku z nej budú trčať nohy (a my potrebujeme mať nôžky dieťatka v teple 😉 ). Ak nenájdete zips, ktorý pasuje do vašej bundy, a vy vyslovene chcete vsadku do nej, je možné dať si zips vymeniť u krajčírky. Cena práce záleží od toho, či si zips a materiál zaobstaráte sami alebo si všetko objednáte u krajčírky (ak vám takú možnosť vôbec ponúkne). Nie je to však nič náročné a ušiť si vsadku zvládne aj menej skúsená mama, krajčírka. Pripájam linky na strih na vsadku: vsadka 1vsadka 2.

Komu sa nechce šiť, ale ani investovať veľa peňazí, môže pomôcť kapsa na nosenie detí. Túto možnosť som minulého roku využívala aj ja. Rozhodla som sa pre ňu preto, že som vedela, že nášho syna bude nosiť aj môj manžel, že som nechcela do nosičského oblečenia investovať veľa peňazí a mala som veľmi rada svoj super dlhý teplý zimný kabát a chcela som ho naďalej nosiť. Svoj čin som neoľutovala 🙂 . Kapsa nám slúžila verne po celú zimu. A čo to tá kapsa vlastne je?

Nuž, zjednodušene povedané je to akokeby teplý kryt pre dieťatko. Je väčšinou oválneho tvaru, ale môže mať aj tvar lichobežníka či elipsy. Po bokoch má gumičky na nastavovanie veľkosti, čiže dobre slúži aj počas viacerých zím. Stiahnúť sa dá tak dobre, že je dieťatko pred zimou a chladom chránené z každej strany. Tým, že sa pekne pomocou gumičiek a bŕzd podoťahuje, nevyzerá nevzhľadne, ale naopak, pekne sa prispôsobí aj vášmu telu (záleží aj od značky, niek každá vyzerá tak dobre, niektoré pripomínajú tak troška vrece. Síce teplé, ale neforemné 🙂 ). Aj keď sa rozhodnete dať si kapsu ušiť alebo si ju budete šiť samé, pridajte si na strategické miesta šnúrky a gumičky na nastavovanie, oceníte práve praktický význam. Na kapse sa mi páči, že je tam dieťatko dokonale ukryté. Neprefúkne mu ani nôžky zospodu, lebo sú dobre schované pod kapsou. Za krkom má gumičku na sťahovanie, ktorú si viete stiahnúť natoľko, aby dieťatko neprefúklo a nebolo mu zima. Nefúka mu do tváričky ani za golier. Veľa káps má aj kapucku, buď integrovanú napevno alebo odpopínateľnú, čo veľmi využijete v zime, hlavne pri malom bábätku. Môj syn bol toľkokrát úplne schovaný v teple kapsy a kapucky, že ho nebolo ani vidieť. Samozrejme, ja som mala jeho tvár zhora vždy pod kontrolou, a tak aj jeho reakcie a dýchanie. Opäť pripomínam, dbajte na to, aby ste dieťatku NIKDY neprekryli tvár, nos a ústa šálom či iným kusom oblečenia. Buďte si vždy vedomá jeho momentálneho stavu.

Kapsa je výborná aj v tom, že nevyžaduje žiadnu náročnú manipuláciu. Nastavíte si ju na začiatku zimy a nosíte bez ďalších nutných zásahov. Jedine ak sa striedate s partnerom toto „pravidlo“ porušíte, ale nakoľko je nastavenie nenáročné, zaberie vám doslova iba sekundy. Stačí si nastaviť popruhy, ktoré sa prekrižujú na chrbte a buď sa viažu na šnúrky alebo sa upínajú pomocou praciek. Následne je možné kapsu obliecť a zobliecť bez toho, aby ste ju museli opätovne rozopínať (ak má pracky). Ja som si ju jednoducho pretiahla cez hlavu a do popruhov si prepchala ruky, natiahla na ramená a hotovo. Ak bolo treba, dotiahla som ešte kapsu po bokoch a za krkom malého, a šli sme von. Výhodou je aj to, že keď sme náhodou vojdete kdesi dovnútra, do tepla, dokážete si ju zvliecť z tela dole a nie je vám horúco.

Väčšinou sú kapsy šité z materiálu ako je sofshell, podšitý zateplený softshell, fleece, fleece / nylon, a pod. Vďaka špeciálnemu materiálu je kapsa vodeodolná a vetruvzdorná. Na trhu sú k dispozícii rôzne prevedenia káps – celoročné, zimné či jarné / jesenné. Tie 3 v 1 vám ponúkajú asi najviac – skladajú sa totiž akokeby z 2 káps, ktoré môžete nosiť samostatne, ale keď si ich nakliknete spolu, máte teplú zimnú variantu. Spomeňme napr. značky ako ADOM (troška mi prídu masívnejšie), MaM, Angel Wings, Šanami, Hoppediz, atď.

Moja kapsa je šitá šikovnou maminkou (behulka na MK) a má celoročné využitie. Keď je na jar či na jeseň už chladno alebo prší či mrholí, beriem si tenšiu variantu tvorenú jemne zatepleným softshellom (vo vnútri má mäkký chlpok). Tak slúži jednak ako „softshellová vetrovka“ pre dieťa, a jednak ako pršiplášť. Keď je zima, na cvočky nacvakané vo vnútri kapsy si pripnem špeciálne mäkké a teplé runo.

Nevýhodou je v porovnaní s nosičskou bundou či vsadkou do vašej bundy to, že je nutné viac sa naobliekať, hlavne seba. Nosila som k nej síce svoju obľúbenú zimnú bundu, ale boli chvíle, keď ma ozaj prefúkalo z bokov, zospodu či v oblasti dekoltu. Mám šťastie, že je moja bunda väčšia a dlhšia, preto dokázala zakryť aj nôžky dieťatka, dala sa zapnúť zospodu (aspoň z časti) a dokonca som cez nás oboch vedela zapnúť opasok, čím sa mi bunda tak nezošmykovala z ramien. Niektoré mamy to riešia prichytením bundy o kapsu spínacími pinkami, čo mne ale nepríde veľmi bezpečné. Nezabudnite si však naozaj poriešiť oblasť krku, ramien a dekoltu. Niektoré kapsy, ako napr. Hoppediz, však myslia aj na to a dostanete k ním aj teplý a farebne ladiaci nákrčník pre vás a návleky na ruky na palec, čo iste poteší.

V súčasnosti je na trhu veľa káps, ktoré šijú šikovné mamičky (napr.na modrom koníkovi, na sashe, na FB alebo na českom fler). Ak ste šikovná, na internete nájdete aj návod ako na to.

Zhrnutie

V zime sa dá nosiť a zároveň sa cítiť pohodlne a byť v teple, len si stačí vybrať ten najvhodnejší spôsob pre vás. Môj názor je, že sa ponosíte rovnako dobre s ochrannou kapsou ako s nosičskou bundou. Na základe vlastných skúseností vám však poviem, že s kapsou budete dovtedy spokojná, pokiaľ neskúsite nosičskú bundu 🙂 .

Krásne zimné nosenie sa dievčatá 🙂 .

Poznámka: v článku sú použité úryvky popisov k jednotlivým produktom zo stránky www.ekodieta.sk so súhlasom majiteľky eshopu.

Odkazy na zdroje:

Mama ma nosí s láskou: Vsadka, kapsa či nosičská bunda? https://mamamanosislaskou.wordpress.com/nosenie-v-zime/vsadka-kapsa-nosicska-bunda/

Kapsa: http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=80

Vsadka 1: https://sites.google.com/site/latkovky/nosenie/vsadka

Vsadka 2: http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=93

Predchádzajúce články: Nosenie v zime 1 – špecifiká nosenia v zimeNosenie v zime 2 – obliekanie do šatky a nosiča.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *