Špecifiká nosenia v zime

(Autor: Tatiana Nováková, zdroj tu)

Aj v zime sa dá nosiť, dokonca veľmi pohodlne a bezpečne. A dokonca aj s pôžitkom. Jednou z našich najkrajších nosiacich sezón bola práve minuloročná zima. Odnosili sme sa hodiny a bolo nám spolu veľmi teplo a príjemne. Treba si však uvedomiť isté zvláštnosti nosenia detí v zime, hlavne v mraze.

vzime1

Ak máte veľmi malinkého novorodenca, vo všeobecnosti sa odporúča ísť s ním von, ak je vonku teplota do 5 stupňov Celzia. Pri nižších teplotách je pobyt vonku možný, no neodporúčajú sa dlhšie prechádzky. U starších detí platí, že by sme sa mali vyhnúť prechádzkam von, ak teploty klesnú pod – 10 stupňov Celzia. Avšak dovolím si z vlastnej skúsenosti tvrdiť, že toto až tak neplatí, ak deti nosíte na svojom tele v šatke či nosiči a sú vhodne zateplené a chránené pred mrazom. Vtedy sa totiž zahrieva dieťa od matky, čiže hoci si ešte nedokáže tak dobre regulovať vlastnú telesnú teplotu (to dokáže od cca 6 mesiacov života), matka mu s tým výdatne pomáha. Tiež tým, že je „schované“ na hrudi matky a chránené aj zvonku vhodnou pomôckou proti chladu, nedýcha vlhký a chladný vzduch. Malý postreh – keď som mala svojho malého v šatke na tele chráneného zateplenou kapsou, nebýval vôbec studený. Dokonca aj tváričku mal teplučkú. Naopak, keď bol v kočiari, tváričku a noštek mal studené.

Je žiaducé, aby sa s dieťatkom chodilo von. Z mnohých kníh určených na starostlivosť o dieťa sa dozvieme, že dieťa by malo stráviť vonku každý deň minimálne 2 hodiny a že v zime je najlepšie vybrať sa von napoludnie, keď je najteplejšie. Problém je dodržať toto odporúčanie vo veľkých mestách, pretože v zime sa v nich drží smog, čo je pre detský organizmus škodlivejšie než samotné mrazy.

Iste poznáte pravidlo, že dieťaťu obliekame vždy o jednu vrstvu viac než sebe. To platí aj pri nosení v zime, no treba mať na zreteli, že šatka je tiež vrstva. Keď máme malinké bábätko, nosíme ho v zásade na svojom tele, čiže pod oblečením (nanajvýš na svetri a pod zimnou bundou). Je to práve z toho dôvodu, že mu tým pomáhame lepšie regulovať telesnú teplotu a zahrievať ho. Keď máme už chodiace dieťa, je možné nosiť ho aj na oblečení, napr. na svojej bunde, no vtedy ho treba vhodne obliecť bez ohľadu na to, že sa v istých momentoch bude nosiť (volíme vhodné kombinézy a zimné oblečenie). Vtedy nie je nutné ani zaobstarávať si špeciálnu nosiacu výbavu. Tá sa nám zíde prevažne pri tých najmenších, ktorí sa vonku ešte neskladajú zo šatky či nosiča. Malé deti si nosíme na tele, v teple a pri zdroji potravy.

vzime2vzime3

Zopár tipov a trikov na nosenie v zime

  1. Zatepľujeme hlavne hlavu, krk a nohy. Malým deťom z hlavy uniká až tretina tepla, čo je viac než u dospelých. Preto je hlavne u detí nutné zakrývať hlávky vhodnou pokrývkou. Zároveň chránime bábätku citlivú oblasť krku a ramien, v teple je nutné tiež uchovávať nožičky. Dieťatko má byť v úväze naviazané tak, aby mohlo nôžkami od podkolenia voľne hýbať. Aj týmto pohybom sa udržuje v teple. Ak však zaspí, o to viac je treba dbať na to, aby malo nôžky v teple. Ak niekedy prídete domov a zistíte, že dieťatko má nôžky studené, je to možné aj z toho dôvodu, že sa spotilo. Odporúčam vlnu – vlna zaručí teplúčko bez potenia sa. Pomôžu dobré vlnené ponožky, ktoré vnúčatku môže uštrikovať aj babka 🙂 .
  2. Vhodná šatka a nosič na zimu je plus, ale nie je nevyhnutnosťou. Vôbec nie je nutné myslieť si, že si kvôli chladnému počasiu musíte zvoliť automaticky inú šatku, než tú, ktorú máte doma. Je však pravda, že isté prímesi sú vhodnejšie na chladné zimné dni. Spomeňme vlnu (napr. merino, kašmír, alpaka) – je to materiál, ktorý je vhodný na nosenie celoročne. Možno nie každý znesie tento materiál, takže ak ste alergickí, skúste radšej príjemnejšiu variantu v podobe merina. Niektoré vlnené šatky zvyknú spočiatku škrabať či hrýzť, ale po opratí, resp. po opakovaných opratiach, môže tento pocit zmiznúť.
  3. Viacvrstvový úväz. Šatka s merino vlnou vám v zime urobí výbornú službu, ale ak máte napríklad len celobavlnenú šatku, nezúfajte. Pokojne stačí, ak si roztiahnete na šatke pruhy alebo zvolíte viacvrstvový úväz, ktorý vám aj dieťatku zaručí extra tepelný komfort. Z úväzov na brucho spomeniem napr. kríž s kapsou dnu s roztiahnutými pruhmi, kríž s kapsou s klokaním efektom či dvojitý kríž, z úväzov na chrbát napr. double hammock, sweetheart, batohkapsu či batoh s roztiahnutými pruhmi.ksk_klokan
  4. Aj pri nosení v zime platia všeobecné bezpečnostné tipy a triky pri nosení; to znamená, vždy sa uistite, že dieťatko má voľné dýchacie cesty, ničím neprekryté (napr. šálom či kuklou) a že stále máte pod kontrolou jeho reakcie a momentálny stav.
  5. Tváričku nie je nutné natierať ničím, ale ak má bábätko veľmi suchú či podráždenú pokožku (napr. od nadmerného slinenia), môžete mu ju natrieť napr. bambuckým maslom. Krémy totiž obsahujú vodu, ktorá môže v mraze zamŕzať.
  6. Vrstvite. Aj pri nosení dieťatka v zime v šatke či nosiči platí, že lepšie si poradíte s udržaním telesnej pohody, ak budete používať pravidlo vrtsvenia. Dobre zvolené materiály a viaceré vrstvy vám pomôžu regulovať svoju teplotu aj teplotu dieťatka. Vonku vás budú zahrievať viaceré vrstvy, pri vstupe dovnútra si vždy dokážete poľahky jednu dve vrstvy zhodiť a zbytočne sa nepotiť.
  7. Pozor na prehriatie. Dieťa má byť vhodne oblečené, ale nie príliš naobliekané a spotené. To, že ste to s vrstvami „prehnali“, môžete spoznať aj podľa potničiek. Aj tu sa poľahky presvedčíte, že je dieťatku príjemne teplo, no nie až príliš teplo, ak mu priložíte ruku na zátylok – mal by byť suchý a teplý.
  8. Návleky na topánky. Ak mrzne, alebo je veľa snehu, môžu vám vhod prísť aj špeciálne protišmykové návleky na topánky. Treba si na ne trošku zvyknúť, ale ten pocit bezpečia za to ozaj stojí. Netreba sa báť nosiť dieťa v zime, ale je namieste mať rešpekt pred zamrznutou zemou, na ktorej sa veľmi šmýka. Vtedy možno poľahky prísť k úrazu, čo by s dieťaťom na tele bolo veľmi nepríjemnou skúsenosťou. Iste súhlasite, že je lepšie úrazom predchádzať, a protišmykové návleky na nohy vám pri tom môžu pomôcť 🙂 .

foto:armyoriginal.sk

Krásne zimné nosenie sa dievčatá 🙂 .

Odkazy na zdroje:

Mama ma nosí s láskou, Špecifiká nosenia v zime: https://mamamanosislaskou.wordpress.com/nosenie-v-zime/specifika-nosenia-v-zime/

Anna Pohořalková, Jak se obléct do mrazu s miminkem: http://vbavlnce.blogspot.sk/2013/02/jak-se-oblect-do-mrazu-s-miminkem-v.html

S malým bábätkom do mrazu: http://www.babyweb.sk/s-malym-babatkom-do-mrazu

Pokračovanie: Nosenie v zime 2 – obliekanie do šatky a nosiča, Nosenie v zime 3 – vsadka, kapsa či nosičská bunda?

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *