TLAČOVÉ SPRÁVY

Českí a slovenskí rodičia opäť ťahajú za jednu niť

Bratislava, 17. septembra 2017 – Od 2. do 8. októbra bude Slovensko už piatykrát súčasťou celosvetovej akcie Medzinárodný týždeň nosenia detí (MTND), ktorá pravidelne na celý týždeň spája rodičov nosiacich svoje deti v šatkách a ergonomických nosičoch. Novinkou tohto ročníka je dvojjazyčný časopis o nosení pripravený špeciálne pre túto príležitosť.

„Slovensko sa na tejto akcii zúčastňuje už piaty rok. Chceli sme preto vymyslieť niečo naozaj unikátne a zároveň podporujúce aj tohtoročné motto MTND – Spradení v jedno (Threated together). Azda najkrajšie prepojenie je spolupráca s našimi českými susedmi prostredníctvom spoločného diela – časopisu Svet Nosenia!“ Objasňuje celoslovenská koordinátorka MTND a zakladateľka OZ Nosma, Gabriela Cabanová.

Magazín Svet nosenia je nabitý informáciami o nosení a vytvorený špeciálne pri príležitosti Medzinárodného týždňa nosenia detí. Je nepredajný a rozdávaný výhradne počas aktivít MTND, pričom niekoľko výtlačkov je k dispozícii aj v materských centrách po zvyšok roka. Zadarmo takto poskytuje potrebné informácie rodičom alebo budúcim rodičom a ďalším záujemcom o nosenie detí.

„Minuloročné pilotné číslo zožalo veľmi pozitívne ohlasy. Je pre nás dôležitým informačným kanálom, ktorý vieme ponúknuť aj ďalej. Tento rok sme ho teda posunuli do československej roviny a nadviazali tak aktívnu spoluprácu aj s českými organizátorkami MTND. Zapojené budú teda nielen slovenské, ale aj české zdroje a distribúcia bude taktiež prebiehať na oboch stranách,“ dodáva Cabanová.

Okrem unikátneho československého časopisu bude nosiacim rodičom a záujemcom v týždni od 2.-8. októbra k dispozícii už neodmysliteľný program vo viac ako 40-tich mestách na Slovensku v podobe sprievodov nosiacich rodičov, workshopov zahŕňajúcich celú problematiku kontaktného rodičovstva počnúc nosením, cez dojčenie, rešpektujúci prístup k deťom, bezplienkovanie, barefoot, až po zdravý životný štýl. Nebudú chýbať ani pohybové aktivity pre mamičky v podobe tancov a cvičenia s deťmi v nosičoch a šatkách. V Ružomberku si môžu zacvičiť dokonca aj tatinovia! V Košiciach sa nosiaci rodičia môžu pripojiť k Maratónu mieru alebo sa v Žiline v rámci besedy porozprávať s odborníkmi (fyzioterapeut, psychológ,..) o výhodách nosenia. Zaujímavý program ponúka aj Považská Bystrica – premietanie dokumentu „S deťmi cez hory,“ ktorý natáčali 4 rodiny 4 dni v Javorníkoch. Jeho cieľom je ukázať, že s deťmi sa dá žiť aktívne a ide to aj vďaka práve dojčeniu a noseniu. Detailné programy všetkých miest budú k dispozícií na www.nosma.sk. Súčasťou MTND je aj veľká celoslovenská súťaž o hodnotné ceny, do ktorej sa môžu záujemcovia zapojiť prostredníctvom facebooku.

Viac info na www.nosma.sk alebo https://www.facebook.com/MTNDSlovensko.

Občianske združenie Nosma vzniklo v roku 2014 s cieľom propagovať nosenie detí a poskytovať rodičom pomoc a podporu pri nosení detí prostredníctvom siete poradkýň nosenia. Je registrované ako oficiálny partner IBW (International Babywearing Week) na Slovensku. Viac na www.nosma.sk.

MTND uskutočnila prvýkrát v roku 2008 nezisková organizácia Babywearing International, Inc. (BWI), ktorá datuje svoj vznik do toho istého obdobia. MTND sa odvtedy koná vždy začiatkom októbra a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o nosení detičiek širokej verejnosti aj za pomoci médií, prostredníctvom workshopov a rôznych akcií edukovať ľudí v tomto smere, a v neposlednom rade spoločne osláviť radosť z nosenia. Viac na www.babywearinginternational.org

Kontakt pre médiá:
Jana Felcanová, PR manažér OZ Nosma, Zakladateľka Chcem nosiť, oz. a poradkyňa nosenia
tel: 0903 176 788, mail: chcemnosit@gmail.com

Facebooktwittergoogle_pluspinterest